A Telex védelmébe veszi azokat, akik zsidók meggyilkolására szólítanak fel

Ez már egyáltalán nem lep meg.

A Tett és Védelem alapítvány is felszólalt a Kneecap fellépése ellen.
Tovább gyűrűzik a botrány az idei Sziget Fesztivál körül, miután kiderült, hogy a fellépők között szerepel a politikai megnyilvánulásairól hírhedt Kneecap nevű zenekar – írta meg a Magyar Nemzet. Az együttes tagjai korábban többször is nyíltan támogatták a Hamászt és a Hezbollahot,
valamint koncertjeiken antiszemita jelszavakat skandáltak és palesztin zászlókat lobogtattak.
Az ügy kapcsán most hivatalosan is megszólalt a Tett és Védelem Alapítvány (TEV), amely évek óta jelen van a fesztivál civil szervezetei között, és fontosnak tartja, hogy a rendezvény értékrendje ne sértse az emberi méltóságot. A TEV közleményében aggodalmát fejezte ki, hangsúlyozva, hogy a Kneecap nem egyszerűen egy provokatív formáció, hanem olyan zenekar,
amely dokumentáltan azonosult terrorszervezetekkel, fellépéseit pedig gyűlöletkeltő és antiszemita üzenetek kísérik.
Az alapítvány azonnal kapcsolatba lépett a Sziget szervezőivel, akiket tájékoztatott a zenekar múltbéli megnyilvánulásairól. A szervezők jelezték, hogy a Kneecap fellépésének szigorú feltételei vannak, és ha a zenekar megsérti a magyar jogszabályokat, azonnali következményekkel kell számolnia. Mint mondták, előzetesen tájékoztatták az együttest a gyűlöletbeszéd tilalmáról és a vonatkozó törvényi előírásokról.
A TEV emlékeztetett arra, hogy Magyarországon zéró tolerancia érvényesül az antiszemitizmus minden formájával szemben.
Álláspontjuk szerint a Kneecap fellépése túlmutat a művészi szabadságon és a politikai véleménynyilvánításon – szerintük ez már a világban 2023. október 7-e óta tapasztalható, ipari szinten zajló zsidóellenes gyűlöletpropaganda része.
Az alapítvány közölte: kiemelt figyelemmel kíséri a zenekar magyarországi szereplését,
és ha gyűlöletkeltő vagy erőszakra buzdító megnyilvánulás történik, minden lehetséges jogi eszközzel fellépnek annak szankcionálása érdekében.
Hangsúlyozták, hogy az antiszemita megnyilatkozások Magyarországon büntetőjogi következményekkel járnak, és ez alól a fesztivál fellépői sem mentesülhetnek.
„A véleménynyilvánítás szabadsága nem jelent zöld utat a gyűlöletbeszédnek” – zárta közleményét a TEV.
Nyitókép: AFP/Henry Nicholls